Kdo je množitel a kdo je vážený chovatel?

Zkoumejte charakter člověka.

Tyto otázky jsou vždy velmi ožehavé a není snadné dát jednoznačnou odpověď.  Stejně tak jako lidé nejsou stejní, mají různé povahy, genetickou výbavu, temperament a charakter, tak je tomu i u živočicha. 
Charakter je především vlastnost, která ukazuje na morální kodex dotyčného. Například se může stát, že si pořídíte koťátko s chovatelské stanice s průkazem původu, ale chovatel může být arogantní snob a šmejd, který se budou tvářit mile jen do doby než zinkasuje peníze.  Následná péče a podpora se vytratí hned druhý den jako pára nad hrncem. No, avšak zde máte stále alespoň tu jistotu, že kupujete pravého ragdolla, kde je klíčový vzhled a jeho povaha a testy rodičů na závažné „dědičné“ choroby.
Nedobrý charakter může mít i majitel který žádnou chovatelskou stanici nemá. Také se bude tvářit mile a vás „oslní“  cena, která na první pohled není vysoká. Hmmm, ale je to opravdu tak?  Má takový člověk skutečně dobrý charakter a motiv? Co vím, tak většina takových lidí si jen na „něco“ hraje. Nemají zkušenosti, nezajímají se o plemeno ragdoll do hloubky a je jim úplně fuk, že rasu ničí tím, že koťátka vyrostou, spáří se s kdejakou promiskuitní kočkou. Zdá se vám morálně v pořádku člověk, který tímto chováním dopustí přenos závažných onemocnění jako je kočičí aids? Když pro svého kocoura, kočičku hledá partnera na internetu a je mu úplně jedno jakou má krevní skupinu, rodovou linii… ale jen hledá nejlevnější cenu krytí? Je to v pohodě? Jeho kočička je stále těhotná, kojící až umře vyčerpáním? Zdá se vám to v pořádku? CHS totiž dodržuje kodex správného párování a počet těhotenství. Na evidovaného chovatele můžete podat stížnost, pokud se vám jeho chování nelíbí nebo je podezřelé. Chovateli může být na nekorektní jednání licence odebrána! Množitel si může dělat co chce a nikdo ho kontrolovat nebude. Nemáte nikde dovolání. Proto je v některých státech chov bez PP zakázán. Majitel chovatelské stanice je tedy vždy lepší zárukou na samotné koťe, i když jeho charakter zrovna valný nebude. Rovněž cena za koťátko bude adekvátní. Proč myslíte, že množitelé nejsou ochotní chovnou stanici založit? No jasně, protože to není levná záležitost a protože se jim nechce poslouchat chovatelský řád! Náklady, veškeré poplatky a zřízení stanice, to je investice. Pořízení chovatelské stanice jde do stovek tisíc. Množitel mnohdy neinvestuje vůbec nic, neví nic a je mu vše jedno. Žádná zodpovědnost!  Už vidíte ten rozdíl?

Přeji vám ať si pořídíte a vyberete svého krásného ragdollího plyšáka od milujícího chovatele, který bude slušný a zodpovědný. Ragdollí Boží stvoření si zaslouží, aby jejich krása a genetická výbava nebyla zničena a devalvována. Zárověň děkuji všem lidem a chovatelům, kteří podporují v chovu morální kodex a kupují živočichy s průkazem původu. Je to nejen důkazem jejich zodpovědnosti, ale zárověň projevem úcty a lásky k plemeni.