Felinoterapie

Proč felinoterapie?

Barney a Meggie u nemocné holčičky

Felinoterapie patří podobně jako canisterapie mezi zooterapie, resp. zoorehabilitace. Jedná se o podpůrnou léčbu somatických i psychických poruch či aktivizační metodu.

V naší domácnosti žijí dvě kočky plemene ragdoll. Meggie, která již téměř rok pracuje jako felinoterapeutka. A kocourek Barney, který Meggii postupně pomáhá. Oba jezdí především mezi postižené děti v rámci skupinové terapie. Výhodnější je však terapie jedna kočka – jeden klient. Vzniká tak více prostoru a klidu mezi zúčastněnými. Felinoterapie se stává efektivnější.

Meggie je klidná, trpělivá, velmi submisivní. Vyniká svou vysokou inteligencí. Díky své mírumilovné povaze je na terapii žádanější. Práce kočiček spočívá především v tom dělat vám radost,  být hodné, milé a nechat se dětmi či seniory hladit, česat nebo masírovat. Právě při česání a masírování mohou lidé po operaci horních končetin jedinečně rehabilitovat. Meggie nebo Barney pracují zhruba 45 minut, nejdéle však 1,5 hodiny záleží i na místě a délce cestování. Při individuální terapii bývá Meggie hravá. Barney rád nosí v tlamičce různé předměty, které se učí aportovat. Oba jsou báječní společníci, kteří vás rádi povzbudí a vykouzlí nejeden úsměv. Proto jsou ragdoll ideální zejména k dětem. Pokud uvažujete o koupi domácího mazlíčka, je to skvělá příležitost, jak zjistit kompatibilitu i zdravotní prevenci na možné alergie.

Meggie při práci ve škole

Meggie a Barney by se vyjádřili asi takto:

Je vám právě smutno a chcete potěšit či povzbudit? Máte nějakou bolístku? Chcete zavrnět do ouška a přijít na jiné myšlenky?

Zavolejte naší paní a domluvte kam můžeme přijet. Když nás budete česat nebo hladit rádi vám zavrnkáme nějakou písničku. Nebo přijeďte k nám. Máme hezký kočičí dům, krásně jemný kožíšek a spoustu hraček. Rádi vás uvidíme a budeme se snažit vás potěšit. Objednejte si naší návštěvu. Těšíme se.“

FOTO: Barney a Megie při felinoterapii

Přináší uvolnění

Děti neurologicky nemocné se v přítomnosti kočky výrazně zklidní, protože vidí, že klidným přístupem se dá s kočičkou navázat kontakt a pěkně si pohrát.

Urychluje rehabilitace

Felinoterapie je pozitivní působení na nemocného, postiženého nebo jinak handikepovaného jedince pomocí kočky.
Při hlazení kočičího kožíšku se navíc aktivuje jemná motorika prstů a ruky, což má svůj význam třeba u jedinců se spastickou obrnou

Zpříjemní náladu

Kočky dokáží vycítit, co člověka trápí a co ho bolí. Mají zvláštní dar jak od utrpení pomáhat a navodí veselou mysl. Právě kočičí schopnosti zlepšit stav nemocného využívá felinoterapie.

Meggie při hlazení kožíšku-aktivace jemné motoriky prstů