Co je a není zárukou při zakoupení koťátka s PP?

Jak je to tedy s pořízením koťátka s PP nebo bez?

Ach ten průkaz původu? Co to vlastně je? Co ukazuje? Jaká je realita?

Pokud vám nějaký chovatel tvrdí, že je PP zárukou perfektní kondice a dobrého života pro vaše vybrané kotě, lže. Proč? 
Z logiky věci je to nesmyslné tvrzení. Když se narodí jakékoliv mládě i lidské miminko nikdo vám nezaručí jak dlouho bude žít.  Bohužel je život někdy dost krutý i v tom lidské světě. Je tedy naivní myslet si, že zvíře s PP je zárukou toho, že nemůže mít v budoucnu vadu nebo nebude nemocné. Od takového chovatele bych utekla, neboť vám tvrdí pohádky.
PP je průkaz původu, který vám říká, že jste si pořídili zvíře opravdu konkrétního plemene ragdoll, kde můžete dohledat předky a víte, že babička nebyla chlupatý mourek, stejně jako dohledáte, že nikdo z předků neměl problém např. se srdcem. Záruku tedy máte jak sám průkaz tvrdí na „původ“ a znáte všechny babičky, tetičky, dědečky, tatínky a maminky pravé ragdolly! Průkaz původu nezaručuje, že když si bez prověření koupíte první zvíře bude 100% bez nemocí. Také přeci jako lidé marodíte, máte tu a tam nějakou rýmu, virózu, zlomíte si nohu trpíte civilizačním onemocněním jelikož kouříte málo se pohybujete a vaše životospráva je nevhodná. Tak to bude i s vaší kočičkou. Perfektní předpoklady a průkaz původu neznamenají, že když zanedbáte péči, stravu a nezajistíte vhodné podmínky bude kočička zdravá. To už si korigujete sami. A jistě také víte, že určitá onemocnění právě souvisejí s životním stylem a stravou. Z prověřené CHS máte tedy jistotu pravého plemene a jeho povahy. Navíc, když by se stalo, že se projeví opravdu dědičná vada, většinou vám dobrý chovatel vrátí poměr částky a pomůže vám situaci řešit. Pořád jsou kočičky živé bytosti, ne stroje. Stát se může cokoliv. Je moudré uvědomit si, že si nekupuji spotřebič, věc, ale živého tvorečka. Uvědomit si zda je v mých možnostech skutečně zajistit výbornou stravu, to je důkazem moudrého budoucího chovatele a předpokladem pro zdravý růst koťátka, které bude prospívat. Tato zodpovědnost je na vás! Proto si chovatel a majitel CHS zájemce o koťátko prověřuje a zajímá ho váš motiv.
U netestovaného a nekontrolovaného chovu nemáte jistotu žádnou…ani to, že předkové jsou opravdu ragdoll či jiné plemeno. Jestli nemají skryté vady, povahové defekty, jestli nedonesli koťátka kdesi ze stodoly a nedali je do čistého bytu. Tomu je jedno kam se koťě vydá, hlavně že je pryč.
Bohužel Češi by šetřili na všem…já nevidím žádný důvod, proč podporovat lidi, kteří chovají bez registrace a testů. Protože se nabízí otázka, jestli vůbec mají finance na to, zajistit zvířatům kvalitní péči? Moudrý a milující člověk přeci neřeší jenom cenovku. Moudrý člověk si nekupuje levné pochybné věci, ale rád si připlatí za prověřenou kvalitu s příslušným servisem. Proč tedy někteří chtějí ušetřit na živém zvířátku? A jsme zase u toho lidského charakteru, že?  Každý se rozhoduje na základě svého svědomí. 
Pokud tedy ti takzvaní “hobby chovatelé” chtějí chovat poctivě, nic jim nebrání si vybrat uchovněnou kočičku, založit CHS a respektovat chovatelský kodex. Pokud si tedy nemohu dovolit pořídit zvíře z prověřeného chovu, raději bych si zašla do útulku a pořídila zvířátko tam. Zaplatím menší poplatek a udělám tak dobrý skutek. Kočičku si vyberu dle svého gusta. Mnohdy vidím v nabídkách i kočičky čistokrevné. Nebo začněte šetřit a stanovte si svůj cíl.  Své kočičky jsem si také pořídila až po dvou letech zkoumání, hledání informací. Odkládala jsem si každý měsíc ušetřenou částku do tajného fondu na „můj kočičí sen“ .

A víte jak – když se chce tak to jde. Přeji vám ať si pořídíte a vyberete svého krásného ragdollího plyšáka. Oni jsou prostě Boží stvoření a nezasloží si, aby jejich krása a genetická výbava byla zničena a devalvována.

Na závěr chci poděkovat mým chovatelkám, od kterých mám své ragdolíky a opravdu nemusím řešit každý problém a otázku na fb, nebo na jiné sociální síti, protože i kdybych jim zavolala kdykoliv, tak mi poradí. A ano, všechny kočky jsou zdravé a jsou krásnými představiteli plemene ragdoll s pěknou rodovou linií.